Záhada San Agustin

San Agustín je malé město v Jižní Kolumbii, které je známé, jako před-Columbijské archeologické naleziště. Archeologická naleziště jsou po celém městě, jakmile se tam ale dostanete, musíte se rozhodnout, které z nich navštívíte a jak neboť pokud se ubytujete na pár dní, určitě nebudete mít čas prohlédnout vše.

Z Popayanu do San Agustínu

Existují 3 společnosti, které jezdí do San Agustínu z Popayanu, každý z nich odjíždí přibližně ve stejnou dobu (kolem 11 hodiny) za zhruba stejnou cenu. Cesta o sobě je velmi krásná, prochází národním parkem Purace. Všechny zdroje říkají, že cesta je chvílemi nezpevněná. Ve skutečnosti to znamená, že pojedete asi jednu hodinu po dlážděné silnici a dalších 5 hodin po velmi hrbolaté a nezpevněné silnici. Autobus vás vysadí asi 5 km od San Agustín, cestou na letiště Pitalito, kde na vás bude čekat taxi. Taxi náklady by měly být zahrnuty již v ceně jízdenky autobusu, ale zeptejte se při koupi. My jsme to nevěděli a samozřejmě taxikář nám naúčtoval plnou sazbu za celou cestu od silnice do našeho hostelu.

Pozor na sebe zvoucí průvodce

Samotné město a jeho okolí jsou velmi krásné. Samozřejmě je velmi turistické, výhodou toho je, že existuje zde mnoho míst k jídlu, supermarkety, bankomaty… Obrovská nevýhoda (alespoň pro nás) bylo, že tam bylo mnoho sebezvaných „průvodců“, kteří byli téměř všude a nabízeli nám své služby. Po chvíli jsme se cítili opravdu nepříjemně, a nechtěli jsme se skutečně jen toulat ulicemi města. První „průvodce“ čekal na nás už v našem taxi z místa, kde nás vyhodil autobus. A přemlouval nás, abychom zůstali v jeho hostelu a pořád nám nabízel výlety cestou taxíkem… Dal nám zdarma mapu, kde byly zdůrazněny hlavní archeologické naleziště a která se nám stala poměrně vhodnou následující den. Řekl nám, že před 20 lety, v blízkosti města byla obrovská Pablo Escobar cocain továrna, kde pracovala většina jeho obyvatel. On sám byl něco jako inženýr kvality. Radši si ani nepředstavovat, co to znamená… Nicméně stále zná místa, kde rostou koky a produkuje se cocain a také některá marihuanová pole, takže nám může dát velkolepou okružní jízdu, vše zakončeno ochutnávkou konečných produktů a možnost vyfotit si čáru koksu a odeslat ji  našim maminkám… Ehm… Ne, děkuji! To opravdu není náš šálek čaje, ale pokud máte zájem, stačí se poptat na chlápka jménem Humbert Salcedo. Pokud tedy už na vás nečeká v taxíku.

Jak se ukázalo, ubytování v San Agustín je o něco dražší. My jsme se rozhodli zůstat v hotelu Pachamama – nedaleko od města, ale blíže k Parque Arqueologico. Hotel byl pěkný a dobrý jako základna k návštěvě archeologických nalezišť.

Očividně prší hodně v této oblasti a v den, kdy jsme se rozhodli navštívit Archeologický park a několik dalších lokalit, tak to nebylo výjimkou. Snažili jsme se schovat před deštěm, ale brzy jsme si uvědomili, že nemůžeme zůstat v našem úkrytu celé odpoledne, takže jsme se vydali na krásný výlet. Samozřejmě jsme se ztratili, ale zeptali jsme se pána, který pracoval na svém malém poli, na cestu. Řekl nám, že půjde chvíli s námi.

Archeologický Park

Co jsme viděli? Park obsahuje největší sbírky předkolumbovského megalitických soch v Latinské Americe. Jsou tam zastoupeni především bohové a mýtická zvířata. Plastika, která upoutala naši pozornost byla jedna, která vypadala jako slon – 3000 let starý slon na kontinentu, kde sloni nikdy nežili. Další kapka na Michalovy jihoamerické mimozemšťany. Další informace o archeologickém nalezišti… navštivte webové stránky UNESCO.

Park sám byl velmi zajímavý, ale víte… Já nejsem moc do těchto věcí „muzeum styl“. Obvykle si užívám více cestu než cíl, takže túra v přírodě by byla pro mne mnohem více.

La Chaquira

Šli jsme do La Chaquira a opravdu jsme nevěděli, co od toho očekávat. Šli jsme v bahně 2 km a čekali jsme další sochy, ale to co jsme viděli, nám vzalo dech.

 

Náklady

  • Popayan autobus – San Agustín: 32000 COP na osobu
  • Taxi San Agustín – Hotel Pachamama: 7000 COP
  • Archeologický park, vstupné: 20000 COP na osobu
  • La Pelota vstupné: 8000 COP na osobu