Z Canoi do Cuency

Konečně přišel čas dál cestovat a nechat Sundown a Canoa za sebou. Dobře… Konečně… Věděli jsme, že nám bude chybět, slunce, moře, surfování a především naši noví přátelé, ale také jsme věděli, že jsme přijeli hledat nové dobrodružství a také jsme se těšili, že se zchladíme v horách.

Pár dní před odjezdem jsem prohledala Internet a přemýšlela o tom, kam jít a nakonec jsem se zaregistrovala sama na HelpX – online seznam hostitelů a dobrovolníků – a dostala jsem se do kontaktu s Lukem a Julie Martin, kteří provozují rodinnou farmu nedaleko krásného koloniálního města Cuenca. To bylo ono! Znělo to jako pohádka – mléčné farmě plné krav, slepice, psi, králíci a jiných zvířat, děti, vysoko v horách… A potřebují pomoc s každodenní úkoly, jako je dojení krav, péče o zvířata a děti, postavení skleníku a kurníku… 5 hodin práce za den za Bezplatné ubytování a plná penze. I když jsem byla naprosto upřímná a řekla Martinům, že nemáme žádné zkušenosti s nebo dokonce s prací našima rukama, ale, že bychom to opravdu chtěli zkusit, řekli, že můžeme přijet za jeden týden. A tak jsme odjeli…

Cuenca je město v jižní části Ekvádoru. Byli jsme požádáni o příjezd na farmu během dne, tak jsme se rozhodli vzít noční autobus z Bahia do Guyaquil a pak další do Cuenca. Sundown jsme opustili v 21: 00 taxi a přesedlali na autobus Reina del Camino v 10:30 hodin. To bylo poprvé, kdy nám nebylo dovoleno vzít si naše malé batohy na palubu autobusu a museli jsme je nechat v zavazadlovém prostoru. Mohli jsme pouze vzít pár věcí na palubu, takže jsme se doslova rozloučili s nášim laptopem, externími pevnými disky a jinými menšími věcmi. Jak překvapená a šťastná, jsem byla, kdy vše bylo na svém místě, když jsme dorazili do Guyaquil na autobusové nádraží asi o 6 hodin později!

Guyaquil autobusové nádraží je obrovský! Autobusy odjíždějí ze tří úrovní a samotná budova slouží také jako obchodní centrum. Ale všechno bylo brzo ráno zavřený, takže jsme šli rovnou do Alianza budky a koupili lístky na autobus do města Cuenca. To znamenalo velmi rychlá návštěva záchodů pro Michala a ve 4.00 autobusem do druhého patra budovy.

Byla to zajímavá cesta – museli jsme jet od pobřeží do And, což znamená překonat téměř 3000 metrů převýšení za méně než 5 hodin. Prvních pár hodin bylo opravdu horko v autobuse a my byli zpocení, posledních pár hodin, bylo tak chladno, že jsme si museli dát všechno na sebe, co jsme měli na palubě. Čím více jsme se blížili, tím více jsme si užívali východ slunce nad horami.

Dorazili jsme do města Cuenca mnohem dříve, než jsme očekávali. Museli jsme vzít další městský autobus a dostat se blíže k farmě, rozhodli jsme se počkat na nádraží a optat se na linku 26 a na město zvané Chiquintad. Paní u přepážky informací mě naštvala, když na mém „Buscamos autobus numero 26 za Chiquintad“ odpověděla „přes ulici“. Konečně se snažím mluvit španělsky a lidé se rozhodli mluvit angličtinou!

A tak jsme naskočili na městský autobus a asi o 30 minut později jsme se ocitli přímo před kostelem v Chiquintad. Bylo to správné místo, ale o více než 2 hodiny dříve, než když jsme se měli potkat s Martinovými.

Byli jsme unavení z autobusů a poprvé v Ekvádoru jsme také byly ve studeném podnebí a měli trochu hlad. Tak nám netrvalo dlouho rozhodnout se, co dělat, když jsme uviděli dívku, která vytahovala žaluzie místní picanterie. Ráno jsme byli její první hosté. Naštěstí již měli „seco de pollo“ a horkou sladkou kávu. Netrvalo dlouho, když jsme skončili naše jídlo a usnuli u stolu. Dvě hodiny a jeden šálek kávy (díky bohu Ecuadorci jsou velmi pohostinní a vůbec nevadilo, že tam sedíme tak dlouhou dobu bez spotřeby) poté jsme se přestěhovali do kostela a čekali na auto, které nás vezme na farmu. A naše překvapení v 12:05, auto opravdu přijelo…

Náklady

Taxi ze Sundown – Bahia autobusové nádraží – 10 USD

Autobus Bahia – Guyaquil (Reina del Camino) 8 USD na osobu

Autobus Guyaquil – Cuenca (Alianza) 8,50 USD na osobu

Cuenca městský autobus Chiquintad 0,25 USD na osobu

Oběd v Chiquintad 4 USD za všechno