Více o Cuence

Průzkum Cuenci

Přestože Cuenca je velmi pěkné historické město, kde se mnoho expatů rozhodlo žít, přiijeli jsme sem ze dvou důvodů. Jeden byl, že je výchozím bodem k návštěvě národního parku Cajas a druhý že jsme se chtěli potkat s našimi přáteli Lori a Eric, kteří tam pobývali.

Náš sobotní plán byl jasný – koupit plyn pro náš vařič v jednom z mnoha Cuenca obchodů, dát si oběd s Ericem a Lori v 1:30 na Parque Calderón, obejít pamětihodnosti s nimi a poté začít hledat bary s happy hours koktejly.

Nákup plynu byla téměř nemožná mise. V centru města ze tří uvedených na internetu jsme našli pouze jeden obchod a tam neměli plyn pro náš hořák. Prošli jsme vše, každý sportovní nebo venkovní obchod, ale bez úspěchu. Nakonec jsme plyn dostali ve velmi dobře vybaveném obchodu s názvem Explorer v nákupní centrum Mall del Rio mimo Cuencu.

Po dobrém obědu v místní restauraci (tip – vždy se dotázat, zda mají almuerzo nebo menu del dia v místních restauracích – přednastavené polední menu, které je obvykle super levný a velice uspokojující) jsme se konečně setkali s Lori a Eric na náměstí. Není to legrační jak šťastné může být setkání s někým koho jste neviděli jen týden, a kterého znáte jen trochu víc než měsíc? Přátelství se dostane na další úrovně při cestách…

Mirador Turi

Každopádně jsme se rozhodli jít společně na Mirador Turi, což je vyhlídka, která se nachází v jižní části města. Chtěli jsme si vzít městský autobus nahoru, ale po čase stráveným na autobusové zastávce nám milá žena nabídla colectivo, takže jsme se s ní společně svezli, bylo to rychlejší a pohodlnější.

Turi s bílým kostelem můžete vidět z jakéhokoli místa v Cuenca, takže není divu, že tam nahoře je úchvatný. Navíc existuje mnoho obchodů se suvenýry v okolí a některé restaurace, kde si můžete odpočinout a vychutnat atmosféru.

Chtěli jsme jet autobusem nazpět, ale nastoupili jsme špatným směrem a dostali se do místní věznice. Během návštěvních hodin myslím, protože tam bylo tolik lidí kolem. Nechtěli jsme skutečně postávat s přáteli a rodinami vězňů, takže jsme vzali první taxík, který nás bezpečně vzal zpět do města.

Tělo páně – ohňostroj

A lov začal. A byli jsme opravdu úspěšní, musím říct. Už ani nevím kolik barů jsme navštívili a kolik koktejlů jsme vypili. Ale určitě existují bary nabízející happy hours až do pozdních nočních hodin. Naštěstí jsme přišli do Parque Calderón právě včas na velký ohňostroj, takže můžeme ukázat, jak megalomanské to bylo. Ne, vážně, přehlídka byla něco, co jsem nikdy předtím neviděla. Živá hudba hrála, lidé v maskách s ohňostrojem kráčeli okolo ohňostroje, každý ohňostroj měl několik úrovní, v každém rohu náměstí.

Poslední dny v Cuenca

Není divu, že nikdo z nás se necítil úžasně. Byla jsem vlastně jediná, kdo se na setkání na náměstí před polednem dostavil. Tak jsem šla sama a viděla město z vrcholu nové katedrály.

V odpoledních hodinách se Michal cítil trochu lépe, ale stále nemohl dělat nic víc než jít pomalu podél řeky Tomebamba, (což je velmi příjemná procházka) a navštívit Archeologické naleziště Pumapungo, kde můžete jít ven, sedět na trávě a vychutnat krásné výhledy a klidnou atmosféru. Nazpět, když jsme šli se Michal cítil lépe, takže jsme mohli konečně zkusit typická cuencan jídla Mote Pillo, které chutnalo, no, velmi podobně jako všechny ostatní ekvádorské potraviny.

Většinu pondělí jsme strávili, nákupy v obchoďáku del Rio, kde jsme se konečně dostali všechno potřebné pro naši cestu a výlet do Cajas. A šli jsme na poslední večeři s Lori a Eric do kolumbijské restaurace na ulici Honorato Vasquez. Jídlo nebylo špatné (upřímně, Michalovi nechutnalo vůbec), ale v Kolumbii, mohu říci, že mohou mnohem lépe vařit. Přímo přes ulici od kolumbijské restaurace je peruánská, kde jsme měli jednu z nejlepších večeří v Ekvádoru a na naší poslední noc v Cuence.

Po 4 dny v Cajas jsme se vrátili zpět do „našeho hostelu Yakumama a strávil 2 dny jen relaxací, putování po (nově jsme objevili, Mercado 10 de agosto, kde Michal se zamiloval do jejich vepřové pečeni a až do konce našeho pobytu v Ekvádoru nechtěl jíst nic jiného než „chanchito“) , nakupování a plánování kam jít dál.

Zajímavá místa a náklady
  • Mirador Turi – colectivo na vrcholu 0,50 USD na osobu, taxi z vězení na střed asi 3 USD
  • Nová katedrála vyhlídka – 1 USD
  • Pumapungo archeologické naleziště – zdarma
  • městský autobus – 0,25 USD za 1 jízdu
  • Viz také mnoho krásných kostelů a nádherné street art
  • San Blas náměstí není plný turistů, ale má příjemnou atmosféru
Booking.com