PEVNOST KUELAP

Jak se tam dostat?

Jsou dvě možnosti, jak se dostat do Kuélap. První je, že vezmete cestovku za 30 SOL. Druhá je, že vezmete autobus 7 SOL, který jezdí prakticky pořád do města Tingo a odtud jdete po Inca trail nahoru, hodně nahoru, musíte nastoupat 1200m, než dojde k pevnosti. Samozřejmě to samý musíte sestoupit.

Já jsem zvolil první první možnost. A to z důvodu, že Inca trail mojí nožičku lehce poškádlila a za druhý, výjimečně  jsem si chtěl poslechnout průvodce, co bude říkat o této největší atrakci v regionu.

Cesta samotná do pevnosti je opravdový zážitek. Chachapoysané si prostě uměli vybrat, kde pevnost postavit. A to doslova, v celém regionu totiž zkoumali geologický základ hornin, než si vybrali místo, kde tak obří projekt mohl být realizovatelný. Nakonec zvítězilo místo, které je vlhčí částí Amazonském regionu. Takže cestou můžete pozorovat nejenom obří hory, na které skoro dvě hodiny stoupáte, ale také mlžný prales, který je privátní ekologická rezervace. Jakmile dorazíte na parkoviště, musíte zaplatit vstupné do aréálu 15 SOL.

Kde se stala chyba?

Předpokládám, že jste o Kuélap nic neslyšeli, v pohodě,já taky ne. Každý, koho jsem potkal říká, že Kuélap je vlastně Machu Pichu bez turistů. Zatím nemůžu posoudit jestli je Kuélap srovnatelný, ale v jednom mají určitě pravdu, bez turistů, opravdu je, zatím!! Tak kde se stala chyba, když Machu Pichu je tak populární a o Kuélap se nic neví? Machu Pichu byl objeven člověkem z National Geographic, který desítky let masíruje veřejnost o svém objevu. Kuélap byl objeven v roce 1946 peruánským právníkem, který rovnal spory o pozemky mezi místním obyvatelstvem. To je celý příběh o popularitě. Peruánská vláda prostě je menší kapacita v turismu.

Stavba

Když přijdete k pevnosti, tak vás překvapí její zachovalost. Klidně byste s pár opravami mohli pevnost používat. Zdi jsou naprosto neporušené, ale to není tak překvapující, když si uvědomíte, že pod samotnou pevností jsou obrovské základy. Z kamenů je postavena celá pevnost. Dokonce bylo použito 3 x více kamenů, než při stavbě Velké pyramidy v Gíze. Chachapoyské království mělo v úmyslu pevnost rozšiřovat až na úpatí řekněme stolové hory, na délku měří Kuélap nyní přes kilometr, to by znamenalo prodloužení o další kilometr. Byla by to asi největší stavba na světě. Vše ale překazili Incové, před kterými nakonec Chachapoysané pokleli, i když několik let před tím poráželi jednu inckou armádu za druhou. Po dobytí Inkové udělali výměnu obyvatel pro zachování míru. Do Cusca, hlavního města Inců,odvedli z Kuélap obyvatelstvo a na jejich místo dosadili právě svoje lidi. Chytré,že? No,a protože Kuélap byl hlavní město, které shlíží do čtyř údolí, oblast brzy začali velmi dobře kontrolovat a vystavěli v okolí dálnice a nová města. Nejnovější výzkumy ukazují, že se nejspíše asi ani nejednalo o pevnost, ale o město pro střední a vysokou šlechtu,a to z toho důvodu, že v celém areálu je pouze jeden vojenský dům a ostatní domy jsou buď chrámy nebo obytné domy.

Návrat

Určitě když pojedete nazpět, otočte se a za zády uvidíte Kuélap zapuštěný v hoře,a to v celé své kráse při západu slunce.  Před vesnicí, kde jsme si mohli dát něco k jídlu, rozkopávali silnici. Průvodce nám řekl….., to je Peru, musíme jít pěšky. No a tak jsme došli do nedaleké vesnice, najedli se a naše dodávka přijela za dvě hodiny. Ve vanu jsem se pak bavil s němkou a říkala, že hrozně ráda trekuje a nemá ráda cestovky. Najednou ze mě vyhrklo, že zejtra bych chtěl na vodopád Yumbilla, a že se může připojit. Vůbec nevím, proč jsem to řekl, protože jsem měl v plánu zejtra odpočívat na cestu do Cajamarcy a tohle byl těžkej trek s nejistým výsledkem. Němka se sice nepřidala, (zvolila radši další cestu s cestovkou), ale já jsem se hecnul a vyrazil, když už jsem řekl, že půjdu 🙂