Otavalo a okolí

Otavalo je tak malé město, že ho můžete projít jen za pár hodin Ale nikdy jsem si nemyslela, že je tolik věcí, které se tam dají dělat, celodenní výlety do okolních vesnic, jezera, sopky, aktivity jako jízda na horských kolech, nebudete se nudit, i v případě, že zůstanete na 2 týdny.

Popadla jsem mapu v turistického informačního centra na Plaza de Ponchos a rozhodli se jít na výlet, mělo to být několik hodin chůze na El Lechero a Peguche vodopád. Několik hodin chůze, pokud jste se ale neztratili. A znáte nás.

El Lechero

Existují dva příběhy o El Lechero. Častější je, že strom (El Lechero je název stromu na vrcholu kopce) je posvátný a má některé léčivé účinky. Ta druhá není velmi známá, ale je mnohem romantičtější. Říká se, že existovaly dva milenci ze dvou nepřátelských rodin, kteří se snažili utéct spolu. Ale chytli je a byli prokleti do stromu na kopci (El Lechero) a jezero (Lago San Pablo). Teď se musejí dívat na sebe každý den, ale nemůžou se dostat blíž.

Měla tam být 4 km dlouhá stezka na El Lechero Otavalo, kterou jsme nenašli, tak jsme šli do prudkého kopce, poté, celou cestu dolů na Lago San Pablo a opět do prudkého kopce. Bylo tam velmi větrno a nepršelo týdny, někdy jsme měli pocit, že jsme uprostřed prachové bouře. Jinak to byla velice hezká procházka venkovské oblasti a potkali jsme nějaké pěkné a usmívající se lidi na cestě. Majestátní sopka Imbabura na nás koukala celou dobu. Těšili jsme se na pohled od stromu na jezero, ale byli jsme trochu zklamaní z celkového dojmu. Nejen pohled byl rušen jinými stromy, ale necítili jsme ani žádné magično onoho místa. Ale, stále to vypadá moc hezky na fotografiích, ačkoli.

Cesta od El Lechero k Peguche vodopádu vypadala velmi snadná na mapě, ale tak to nebylo, doufali jsme, že nejsme zase ztracený…Naštěstí jsme nebyli tak uplně a svou vlastní cestou jsme se dostali a ž k vodopádu, který byl ovšem dalším zklamáním.

Peguche vodopád

Peguche vodopád je velmi důležité duchovní a rituální místo uctívané Otavalo lidem. Přicházejí sem večer před Inti Raymi, aby provedli rituální posvátnou koupel. Také Peguche vodopád přichází s legendou – říká, se že je zde zlatá mísa, ta je střežena dvěma černými psy uvnitř vodopádu. Vedle mísy je ďábel, držící talíř s pískem, který je kousek po kousku odplavován padající vodou. Jakmile se talíř vyprázdní, Ďábel bude mít duši toho, kdo přijde k vodopádu.

Ale opět, jediné, co jsme viděli bylo 18 metrů vysoký vodopád a mnoho místních turistů kolem. Nic duchovní kolem, je to velmi dobře udržované místo.

Vodopád je hned za městem a dostat se do centra, musíte jít asi 3 km, to je hodně velká nudá, cesta není ničím zajímavá.

Doporučila bych vám jít do El Lechero a Peguche vodopád? Ano, pokud chcete vidět pěkné výhledy na cestě a setkat se s místními lidmi. Ale já bych to udělala, ale jen kvuli cestě, neočekávejte mnoho od těchto dvou míst.