Ekvádorských styl Ceviche – recept

Ceviche je typické jihoamerický pokrm, připravován hlavně podél pobřeží Peru a Ekvádoru. V Canoa můžete získat ceviche v téměř ve všech plážových přístřešcích a restaurací My jsme si ho užili nejvíce v Brisas del Mar, i když to bylo o něco dražší než kdekoli jinde.

Takže co je to? Je to v podstatě studené mořské jídlo, v Ekvádoru se podobá polévce, zatímco v Peru je to více salát z mořských plodů bez omáčky. Mohou být vyrobeny z ryb (obvykle corvina nebo dorado filety), krevety, mušle, někdy chobotnice nebo směs toho všeho. V restauracích se obvykle podává s boky chifles (Jitrocel chips), patacones (hustý zelený banánový hranolky) nebo tostados (kukuřičné oříšky).

Během jednoho z mých španělských kurzů jsem řekla Isabelle, mojí učitelce, že mi opravdu chutná toto jídlo a ona se nabídla mi ukázat, jak se připravuje během naší poslední hodiny. Takže lze říci, že nemluvím španělsky, ale vím jak se dělá ceviche.

Isabelle mě varovala, že každá rodina připravuje ceviche dle vlastní chuti, a to může dokonce být pokaždé jiné. Rozhodli jsme se udělat rybí verzi a mým úkolem bylo dostat všechny potřebné ingredience:

CEVICHE DE pescado
  • Bílé rybí filé
  • Velké množství limetek
  • Červená cibule, rajčata, okurka
  • Koriandr
  • olej
  • Kečup, hořčice
  • Sůl a pepř

Za prvé musíme ryby nakrájet na menší kousky a necháme je vařit nějakou dobu (více než 5 minut) v malé množství vody a velké množství limetkové šťávy. Je dobré začít s tím, protože ryby a voda musí vychladnout před přidáním do jiné složky.

Já jsem rozřezávala cibuli na malé kousky a Isabelle (je mnohem rychlejší a lepší kuchař než já), vytáhovala semínka z okurky, nakrájeli jsme ji, promixovali jsme rajčatovou šťávu, (všechno z rajčata) s trochou kečupem, hořčice, olej a většina vody z vaření ryb šla do omáčky. Poté jsme nakrájeli dužinu z rajčat.

Dali jsme veškerou zeleninu, ryby, spoustu koriandru a omáčky do velkého hrnce a začali vařit. Nakonec jsme přidali více limetkové šťávy, než jsem si původně myslela, že bychom potřebovali. Další sůl a pepř a bylo to perfektní.

Chtěla bych vám říci, kolik každé složky jsme použili, ale to opravdu záleží na vkusu každého z nás. Můžete dělat to více či méně kyselé, více či méně likvidní, s další zeleninou, nebo více mořské… Je to všechno jen na vás a vaší chuti!

Nakonec necháme vychladnout ceviche v lednici několik hodin a poté jsme vše snědli k večeři podávané s přílohou chifles.

Buen provecho!