Dobrovolníkem na farmě

HelpX

Již při plánování naší velké cesty, jsem byla přesvědčena, že jsem chtěla zkusit něco jiného. Chtěla jsem zkusit žít úplně jiný život, co jsem byli zvyklí, pracovat s rukama a učit se nové věci. Alespoň na chvíli. Dobrovolnictví se zdálo jako perfektní způsob, jak to udělat. Navíc můžete ušetřit peníze za ubytování a stravování a to je vždy výhodou, pokud cestujete na rozpočet.

Existují další internetové platformy, které propojují hostitelé a dobrovolníků. Rozhodla jsem se zaregistrovat na HelpX jen proto, že se zdá, že mají široký seznam hostitelů v Jižní Americe, jejich webové stránky jsou uživatelsky příjemné, poplatek je pouze 20 EUR na 2 roky a vždy můžete změnit profil (například z pár Single, je-li jeden z nás se rozhodne udělat něco jiného na chvíli).

Trvalo jen několik minut k registraci a asi jeden den spojit naše hostitelské rodiny – Julie a Luke Martin, kteří řídí jejich farmu Hacienda Chan Chan v Cuenca čtvrti zvané Chiquintad. Výpis řekl, že hledají někoho, aby jim pomohl s každodenním životem (dojení krav, oplocení, krmení, výsadba,…) na venkově a péči o jejich čtyři děti. Přesně co jsme hledali. Navíc v blízkosti Cuenci, která byla na mém seznamu stejně.

Byli jsme vyzvednuti před kostelem v Chiquintad jen pár minut po poledni, téměř přesně tak, jak bylo dohodnuto. Asi po 20 minutách jízdy nahoru jsme přijeli na farmu, kde byl v tu chvíli podávaný oběd. Dokonalé načasování poznat naše hostitelé, jejich rodiny a další dobrovolníky.

Po příjezdu

Upřímně, jsem neměla ráda toto místo v prvním okamžiku. Bylo tam příliš mnoho lidí – 4 Martinovic děti, pár mladých turistů z Německa a francouzská rodina s 2 dětmi. Byla jsem unavená, byla mi zima, dům se zdál velmi nepořádný, zvířata se volně pohybovala kolem a místo, kde jsme měli spát nebylo zcela ještě postavené. Byla jsem na pokraji pláče a vážně jsme zvažovali opuštění místa co nejdříve. Ale naštěstí vím, že nemůžu věřit v moje pocity, když jsem unavená. Tak jsme se nakonec rozhodli počkat na dveře našeho pokoje, které ještě nebyly na místě, na spací matrace a počkat do následujícího dne A to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsme mohli udělat

Již během oběda nám Luke řekl, proč se rozhodli nás pozvat a zůstat s nimi, i když nemáme žádné zkušenosti se zemědělství – potřebují webové stránky, propagační video a fotografie pro svůj nový projekt – mléčné farmy a dřevěné chaty, které uvažují vybudovat pro turisty. To vše díky našim blogům a videím, které se jim hodně líbily! A samozřejmě pokud máme nějaký čas můžeme pomoci s dobrovolničením a jejich projekty. Páni! I když to bylo velmi odlišné od našeho očekávání, a i když byl čas velmi omezen pro takový druh práce, cítili jsme se velmi poctěni a druhý den ráno jsme se rozhodli to zkusit.

A hádejte co – zůstali jsme o jeden den déle, než bylo původně plánováno, ve skutečnosti jsme si náš pobyt a práci na farmě užili, dozvěděli jsme se mnoho nových zajímavých věcí a doufáme, že jsme pomohli rodině.

Tak co jsme vlastně udělali?

Hlavním projektem bylo vytvořit webové stránky, propagační video a všechny fotografie a to vše v méně než týdnu. Věřím, že v tak krátké době jsme udělali dobrou práci. Můžete zkontrolovat výsledek zde (klikněte na odkaz na webové stránky, které vytvořil Michal):

Hacienda Chan Chan Web

A Michalův video zde:

Tato práce zahrnovala také jít na dlouhé túry fotit a trávit hodiny u stolu, úpravy videa a fotografií.

A když jsme měli nějaký volný čas? Naučila jsem se upéct vynikající chleba jako Julie, a že udělat si vlastní máslo.

Také jsem měla možnost navštívit obrovský (hlavně živočišný) trh v Cuenca. zúčastnili jsme se oslav v Chiquintad v sobotu večer.

Pomohli jsme vybudovat skleník, myt nádobí po jídle, shromáždovaní pilyn… Já vím, zní to jako malé dílo, ale je to něco, co je třeba udělat na farmě.

A viděli jsme jeden den staré tele, dozvěděli jsme se mnoho o hospodářských zvířat a hlavně – jsme vystoupili z naší komfortní zony, většinu času jsme byli špinavý (Představte si, že jedna sprcha se studenou vodou pro 8 dospělých a 6 dětí – byste raději smrděli), unavený, ale vše jsme si užili a náš čas a všechny tyto zkušenosti nás trochu posilnily.

Chtěla bych poděkovat Julie a Luke a jejich rodině za jejich pohostinnost a popřát jim hodně zdaru s jejich plánovanými projekty!

Už jste někdy přemýšleli stát se dobrovolníkem? Určitě to udělám znovu, co nejdříve dostanu šanci!