Cusco

Cesta do Cusca

Z Trujilla jsme si vzali standardní autobus do Limy. Tam jsme strávili jednu noc a opět zde svítilo slunce. Hmm, to už bylo opravdu divný. Ale my jsme zašli do kina, konečně!! V Huanchacu jsme tři týdny říkali, že zajdeme do kina, ale prostě jsme měli tolik “ práce „, že to nikdy nevyšlo. Pak o této záležitosti se nesmělo ani mluvit 😀

Odpoledne jsme vyrazili do Cuzca autobusem, který měl rozkládací sedačky do 180 stupňů a stali se z nich v noci postele. Cesta trvala celých 25 hodin. Musím říct, že jsem prakticky 22 hodin z toho spal. Na konci to bylo už opravdu vyčerpávající. Ale přežili jsme. Cesta stála 50USD. Letenka nějaký 130USD. Výběr byl tedy poměrně jasný.

Cusco a Star Wars

Další den bylo 18.12. a program byl jasný. Dopoledne se zorientovat, co vlastně v regionu Cusco dělat. Neodvážil jsem vůbec nic plánovat dopředu, protože vše, co se psalo na internetu bylo hodně zmatečné a jak se ukázalo měl jsem pravdu. Naplánoval jsem tedy hrubou část našeho pobytu dopoledne a po obědě jsme vyrazili na Star Wars s anglickými titulky. V Cuscu je jediný kino a jak jsme se blížili,  pozorovali jsme po cestě různé náznaky, že lístky nebude vůbec lehké koupit. V nákupním centru, kde se kino nacházelo , pak bylo úplné šílenství. Vystál jsem frontu před pokladnou , a když přišlo na výběr míst, tak jsem zjistil, že nikdo kromě gringů na star wars s titulky nejde a že je vlastně kino poloprázdné. Po skončení filmu všichni , včetně mě, vyjadřovali nespokojenost s celým filmem a hrnuli se k východu. Zaměstnanci nás však navedli do nějakých skladů a my se museli asi čtvrt hodiny proplítat labyrintem kina. Zpestřeno našim plným močákem to byla lepší akce, než celý film.

Cusco, výlet na Sacsayhuamán

Zjistili jsme, že v noci v Cuscu je opravdu zima a ani 3 alpačí deky v posteli vás nezahřejí. V hostelech mají jen malá topeníčka nebo vůbec nic, takže doporučuji se před cestou do Cusca otužovat.

Dopoledne jsme měli naplánovanou památku Sacsayhuamán, která ční nad městem. Jedná se o pozůstatek několika civilizací. Samozřejmě místo je záhadou, jako všechno tady. Španělé si mysleli, že chrám vystavěl samotný ďábel, jelikož v lidských možnostech to ani snad nemohlo být. Ani dnes se neví, jak někdo dokázal vybrousit kameny, které váží 150tun do perfektních úhlů a postavit stavbu, která je odolná vůči zemětřesení. Sám musím říct, že kameny jsou naprosto hladké jako samet, ale co mě nejvíc fascinovalo, jsou rohy kamenů, které jsou prostě perfektně oblé.

This slideshow requires JavaScript.

Když jsme se vyškrábali na vrchol hory, vrátný nám řekl, že lístek stojí 70 SOL. To je asi 20 USD. Doslova nám spadla čelist. Pak vytáhl druhý ticket za 130 SOL s deseti památkami na 10dnů, kam bylo možné vstoupit. Samozřejmě, tolik peněz jsem u sebe neměl, takže jsme opět pochodovali směrem dolů na náměstí, kde jsme vybrali z bankomatu a vyšlápli to celé opět nahoru. Koupili jsme lístky a pak si jenom užívali celého místa.

Odpoledne si prohlédli Cusco, krome katedrál

( jelikož za každou chtěli 10USD ), a pak jsme se zeptali na informacích, jak vše nejlépe naplánovat.  Dostali jsme plánek města s vyznačenými lokacemi,  autobusy , a také kde si koupit lístek na Machu Picchu.

Pozdě odpoledne jsme se vydali podle plánku na ministerstvo kultury ,koupit lístky na Machu Picchu. Před tím následovala otázka od Kláry, kolik bude stát lístek. No, max. 25 SOL odpověděl jsem. Když jsme přišli do agentury naivně jsem si myslel, že koupíme lístek na někdy a bude. Když jsem se ve frontě podíval na tabuli trochu jsem opět polknul. No takže lístek na Machu Picchu stál 128 SOL a spolu s místní horou, která se tyčí nad Machu Picchu 148 SOL. OK, tak asi si to můžou dovolit. Ale u pokladny nám paní řekla, že lístky na ten sedmý div světa nejsou , a že neví, kdy budou. Ale vlastně, že má poslední dva, protože to někdo odřekl na 23.12. Takže oni to mají rozdělený na dny? Pomyslel jsem si, to už je trhlý. Za pár sekund přišel pán, že tyto lístky taky už nejsou. Ok, takže znova, jak se tam dostat. No,ukázalo se, že jsou tam dvě hory. Jedna se jmenuje Huyana Picchu, kde jsou incký památky, no a ta je opravdu vybookovaná několik měsíců dopředu. Na druhou horu se dá v pohodě dostat a na Machu Picchu se není problém dostat taky. Fuj to se nám oddechlo…Původní plán byl, že Machu Picchu dáme jako poslední ze všech památek. Ale napadlo nás to trošku otočit a no…nebylo by pěkné Štědrý den strávit na jednom z nejmystičnějších míst na zemi :)…