Chachapoyas

Z Trujillo do Chachapoyas

Po rozloučení se s Paulem v Huanchaco, který byl nešťastný, že se mu ztratila paní králíková, jsem se vydal linkovým autobusem do Trujilla, cena 1,70 SOL. Autobus společnosti Movil Tours, ale odjížděl z autobusovýho terminálu, kam autobusy z Huanchaco nejezdí. Taxíkem na autopuerto ( ne nemám tam chybu, skutečně se autobusový terminál tak jmenuje ) stojí cesta z Huanchaco 20 SOL. Já jsem vše zkombinoval a dopravil se za centrum Trujilla autobusem a pak taxíkem za 5 SOL. Takže jsem ušetřil na jednu večeři, což bylo příjemné.

Cesta autobusem měla trvat dle internetu 11 hodin, zaplatil jsem si první třídu, která byla jenom o 20SOL dražší než normální. Celá trať stála 80SOL. To se nakonec ukázalo jako velmi dobré rozhodnutí, protože cesta trvala celých 14 hodin. V ceně byla zahrnuta i večeře o třech chodech, kterou jsme měli v restauraci kousek od Chyclayo. I když jsem celou dobu tak nějak prospal, stejně jsem se šel natáhnout v Chachapoyas do backpackers hostelu. Probudil jsem se ve 3 hodiny odpoledne uplně zničenej, ani nevím z čeho. A v noci jsem pak spal 13 hodin.

Chachapoyas

je hlavním městem Amazonskýho regionu. Leží ve výšce 2235 m na severu Peru. I díky tomu to není ta Amazonie, kterou si přestavujeme. Jedná se o velmi hornatou část, kde dole v údolích, která jsou hluboká třeba 1000 m se nachází polopouště s kaktusy, ve středu pohoří jsou lesy a na úpatí kopců pak mlžné pralesy. Dostanete se sem z Ecuadoru, Chyclayo a Cajamarcy. Nebo můžete také využít místní letiště.

O Chachapoyas se toho nikde moc nepíše, dokonce ani v průvodcích toho moc nenajdete. Dokonce některé průvodce, místo prakticky nezmiňují. Možná, i proto je zde jen velmi málo turistů, převážně pár baťůžkářů, kteří cestují do Ecuadoru a upřednostili cestu po vnitrozemí místo po mnohem více oblíbeném pobřeží.

 

Takže, proč jsem dorazil právě sem? Abych řekl pravdu, vůbec jsem neměl v hledáčku do Chachapoyas dojet, ba co víc, ani jsem nikdy o městě nebo památkách, které se zde nachází, nikdy neslyšel. Pro rozhodnutí dojet do Amazonie  mě stačilo vygooglovat si obrázky a hned jsem věděl, že to je lokalita, kterou musím navštívit. Nemýlil jsem se.Celý region je úžasný. Jsou tady největší vodopády na světě a nacházelo se zde jak centrum předincké říše, tak Incké říše, a že ve stavbách se hoši činili. Můžete tady strávit klidně několik týdnů a stejně budete mít co dělat. Pokud milujete hikování, tak tady budete jako doma.

Město Chachapoyas je pak v klasickém španělském koloniálním stylu. Bílé budovy s pouze striktně černými nápisy na nich. Uprostřed je krásné náměstí s kostelem, kde jsou i turistické informace, ale moc se na rady zde nespoléhejte. Kousek od náměstí směrem dolů je market. Všude kolem náměstí jsou cestovní agentury, zajišťující tůry po okolí.

Korunu tomu pak dávají místní Peruánci, kteří jsou abnormálně přátelští a laskaví. To celé tvoří velmi příjemnou atmosféru města, kde je radost pobývat.